Pewnie każda fanka serialu chciałaby grać na pianinie tak genialnie jak Violetta. W dzisiejszej lekcji poznamy klawiaturę fortepianu i wyjątkowy program do nauki.
Kilka słów o klawiaturze
Klawiatura fortepianowa składa się z ciągu białych i czarnych klawiszy, z których te ostatnie są pogrupowane w charakterystyczny sposób. Podczas gdy białe klawisze występują jeden obok drugiego jednym ciągiem, czarne są poukładane w grupach po dwa i po trzy. Dźwięki wyższe wydobywamy kierując się w prawą stronę klawiatury a niższe w lewą. Aby zacząć grać na instrumencie klawiszowym należy nauczyć się znajdować odpowiednie klawisze. Wystarczy do tego kombinacja dwóch informacji. Po pierwsze należy zapamiętać wierszyk: "C,D,E,F,G,A,H,C" a po drugie skojarzyć go z informacją, że "C" oznacza biały klawisz znajdujący się przed grupą dwóch czarnych. Licząc od tego właśnie "C" nazywamy kolejne klawisze zgodnie z wierszykiem. Cały układ białych klawiszy od "C" do "H" wraz z grupą dwóch i grupą trzech czarnych powtarza się na klawiaturze kilkakrotnie. Jeśli chodzi o nazwy czarnych klawiszy to poznasz je przy okazji nauki o funkcji krzyżyków i bemoli.
Opis klawiatury w pianinie:
Ważne: Pianino, fortepian czy to keyboard to w gruncie rzeczy te same instrumenty. Kiedy pewien włoch zbudował fortepian, popularyzując w ten sposób ten instrument wiele osób nie mogło go posiadać z racji tego, że był on dosyć drogi i zajmował wiele miejsca. Skonstruowano więc Pianino - skróconą wersję fortepianu. Zajmowało ono mniej miejsca i było znacznie tańsze, tak więc, kiedy mówimy o nauce gry na pianinie to jest to nauka gry na prawie wszystkich instrumentach klawiszowych. Przypominam o tym, ponieważ spotkałem się nieraz z twierdzeniem, że pianino to odrębny instrument od fortepianu. W rzeczywistości są one niemal identyczne (różnią się tylko mechanizmem) i gra się na nich tak samo.
Klawiatura
Nazwy klawiszy są takie same jak nazwy nut, których uczyliście się wcześniej ;) Środkowe "C" oznacza klawisz, od którego zaczynają się dźwięki wiolinowe, a kończą basowe. Jest to klawisz położony najbliżej środka klawiatury - zapamiętajcie dokładnie jego położenie ! Powtarzający się schemat białych i czarnych klawiszy pomaga nam odnaleźć różne dźwięki. Czarne klawisze pojawiają się naprzemiennie w grupach po 2 i 3, dzięki czemu łatwiej szybko odnaleźć poszukiwane dźwięki. (Nazwy czarnych klawiszy na razie pominiemy, bo namieszają wam w głowach:)). Na przykład klawisz D leży pomiędzy grupą dwóch czarnych klawiszy, a klawisz F leży po lewej stronie grupy trzech czarnych klawiszy. Oktawa jest odległością pomiędzy tymi samymi dźwiękami, ale różniącymi się wysokością dźwięku. W powyższym obrazku użyłem keyboardu posiadającego 5 oktaw. Istnieją także keyboardy 4 oktawowe. Zarówno fortepian jak i pianino posiadają 7 oktaw. Oto klawiatura fortepianu:
Wyrywkowo uderzajcie w jakiś dźwięk jednocześnie mówcie sobie na głos lub w pamięci (jak kto woli) nazwę tego dźwięku. Powtarzajcie to dotąd, aż będziecie je swobodnie rozpoznawać
Znacie już układ klawiatury i jak mniemam nauczyliście się bezbłędnie rozpoznawać dźwięki. Aby jeszcze lepiej zrozumieć zapis nutowy, sprawdzimy teraz jak dźwięki na klawiaturze odpowiadają nutom na pięciolinii. Kolejny wszystko wyjaśniający rysunek:
Skala fortepianu
Teraz już rozumiecie jak to wygląda ? Wspomniałem wcześniej o środkowym "C". Przyjrzyjcie się rysunkowi. Spróbujcie zagrać lewą ręką dźwięki basowe od dźwięku F do C jak to widać na pięciolinii, kiedy dojdziecie do C zmieniacie rękę na prawą, bo przechodzicie na zapis dla prawej ręki, który symbolizuje wam klucz wiolinowy.
To był rysunek przedstawiający umiejscowienie podstawowych dźwięków, teraz pokaże wam całą skalę fortepianu:
Tak wyglądają wszystkie dźwięki zapisane na pięciolinii. Wyglądają trochę inaczej na początku niż na keyboardzie, ponieważ na fortepianie klawiatura zaczyna się od dźwięków A i H. Gdybyśmy teraz chcieli zapisać wszystkie te dźwięki tylko na jednym kluczu np. basowym i spróbowali zagrać te wszystkie dźwięki, to "przeszlibyśmy" jedną ręką przez całą klawiaturę, ale taki zapis byłby bardzo nieczytelny, prawda? Dźwięki przy kluczu wiolinowym są ponumerowane np. C1 D1 D2. Chodzi o to, że np. C1 to środkowe C na pierwszej oktawie wiolinowej (nie mylić z pierwszym C na klawiaturze!) D1 - dźwięk D na pierwszej oktawie wiolinowej, C2 - dźwięk C na drugiej oktawie wiolinowej (o oktawę wyższy) itd.
Litery na klawiaturze fortepianu:
(są to oktawy)
Program do ćwiczenia:
http://www.butcher.art.pl/keyboard/
Gdy naciśniecie start, pokazywać wam się będą nuty, to idealny sposób na nauczenie się jaka gdzie jest litera i które odpowiadają za nią akordy.
Macie też zdjęcia z "Violetty":
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Prosimy o komentarze. Nawet najmniejszy dla nas dużo znaczy :)